https://i0.wp.com/empathysanat.com/wp-content/uploads/2019/06/post_18.jpg?fit=1920%2C1200&ssl=1

Yaratıcı Drama Çocuk

Yaratıcı Drama eğitimi, yaygın olarak sanıldığı üzere bir tiyatrocu yetiştirme eğitimi olmayıp, bir kişisel gelişim eğitimidir.

Çocukların sosyal gelişimlerinin tamamlanmasında, yaratıcı drama büyük bir katkı sağlamaktadır. Yaratıcı drama kursları sırasında oynanan ve herhangi bir senaryoya sahip olmayan, doğaçlama gelişen oyunlar ile toplum önünde rahatça konuşabilme ve düzgün bir diksiyon ile topluma hitap edebilme yetenekleri geliştirilmektedir.

Kalabalık bir ortamda kendini sorgulama dersleri ile kendi yaratıcılıklarının ve yeteneklerinin farkına varması sağlanan çocuklar, yaratıcı drama dersleri ile daha pratik düşünme yeteneğine de sahip olmaktadırlar. Sorulan her soru karşısında çekinmeden cevap verebilme, empati kurma, pratik çözüm yolları bulabilme ve öfkesini kontrol edebilme becerisi edinmiş, birlikte çalışma ve iletişim becerileri gelişmiş daha sağlıklı bireyler yetiştirilmektedir.

Eğitim sırasında, herhangi bir ayrım yapılmadan, çocukların tüm oyunlara katılması, böylece aralarındaki farkların ortadan kalkması sağlanmaktadır. Özellikle içine kapanık veya öfke kontrolü sağlayamayan çocuklarda yaratıcı drama eğitimleri büyük bir gelişme sağlayacaktır. Bu eğitim sonunda, çocuk her ortamda daha kendine güvenli ve daha rahat hissedecektir.

Ders süreleri, yaş gruplarına göre aşağıdaki şekilde farklılaşmaktadır:

4 – 6 yaş : Haftada 1 gün, 1 saat
7 – 9 yaş : Haftada 1 gün, 1.5 saat
10 – 12 yaş : Haftada 1 gün, 1.5 saat